Preschool Program at The Baldwin School of Puerto Rico

Middle Upper School Awards

IB Learner Profile Awards

Balanced

  • Valeria Mateo
  • Robert Ho
  • Roger Casellas
  • Nayma Carballo
  • Daiana Collazo
  • Aimar Rosario
  • Patricia Fernández

Caring

  • Sofía Guerra
  • Ana Victoria Piccinoni
  • Giancarlo Ruiz
  • Andrea Pérez
  • Gabriella Román
  • Alexandra Pérez
  • Jacobo Docampo

Communicators

  • Fabiola Feliú
  • Camelia Toro
  • Adriana Muñíz
  • Lucas Torres
  • Carlos De Ontañón
  • Juliana Ríos
  • Diego Ramos

Courageous

  • Cleo Miyake
  • Néstor González
  • Mariana Robles
  • Diana Pujals
  • Ignacio Sánchez
  • Alejandra Lozada
  • Cecilia Acosta

Inquirers

  • Francisco Medina
  • Radhika Vedantham
  • Nicolás Nazario
  • Mariano Serber
  • Samuel Suárez
  • Andrés Piccinoni
  • Nathalie Díaz

Open-minded

  • Gabriela Oller
  • Leland Kirk
  • Marcela Domenech
  • Valeria Murray
  • Raj Patel
  • Cecilia Méndez
  • Patrick Velázquez

Knowledgeable

  • Daniel Soto
  • Mariana Guzmán
  • Lucy Puopolo
  • Natalia Uribe
  • Daria Figlus
  • Eduardo Lastra
  • Daniel Gruen

Principled

  • Gustavo Colón
  • Gabriella López
  • Sofía Barreiro
  • Jamie Duerig
  • Ariana Sabnani
  • Alana Dávila
  • Jennifer Badillo

Reflective

  • Sophia Mojena
  • Nina Riordan
  • Paris Jackson
  • Martín Toledo
  • Emilio Legrand
  • José Manuel Torrado
  • Jacky Ho

Thinkers

  • James Forrester
  • Adrián Foy
  • Camila Sanabria
  • Juan Pablo Guzmán
  • Brhandom Brisueño
  • María Isabel Fortuño
  • Andrés Torres

 

 

Athletic Awards

 

 

 

Pins Letters

Accomplishments

SPORTSMANSHIP

MOP

MINI FALL SPORTS

       

BOYS MINI VOLLEYBALL

16

Baldwin School Champions, Montessori Tournament Champions

Alan Roman

Alejandro Sabnani

GIRLS MINI VOLLEYBALL

15

Montessori Tournament Champs, Mater Salvatoris Tournament Runner Up, Baldwin Tournament Runner Up

Ana C. Guzman

Julianna Herencia

GIRLS XC

7

8th Place Regular Season & Finals, Valeira Miranda 8thplace, Karla Ortiz 11th Place

Karla Ortiz

Valeria Miranda

BOYS XC

8

 

Luis Collazo

Nicolas Rodriguez

GIRLS MINI TENNIS

 

 

Theodore Febbo

Federico Gregory

BOYS MINI TENNIS

 

 

Ava Garcia

Karla Ortiz

 

 

 

 

 

Accomplishments

SPORTSMANSHIP

Most Outstanding Player

FALL SPORTS

     

GIRLS 7/8 VOLLEYBALL

Commonwealth Tournament Runner-Up, St. John's Tournament Runner Up

Inaya Rivera

Marla Valentin

BOYS 7/8 VOLLEYBALL

 

Jose Hernandez

Nestor Gonzalez

GIRLS JV VOLLEYBALL

 

Isabel Vazquez

Valeria Diaz

GIRLS VAR VOLLEYBALL

Commonwealth Tournament Champs,
8-2 RegSeason Record 1st PLace Reg Season, PRHSAA Quarter-Finalists

Paola Rodriguez

Cecilia Acosta

BOYS VAR VOLLEYBALL

Baldwin Tournament Runner-Up/ Beato Tournament Runner Up/ 5-3-2 PRHSAA Qtr Finalists

Aleksander Figueroa

Andres Torres

BOYS JV VOLLEYBALL

Baldwin Tournament Runner Up

Sebastian Velez

Esteban Torres

BOYS JV SOCCER

4thPLace, PRHSAA Semi-Finalists

Horacio Daubon

Aramis Rivera

BOYS VAR SOCCER

9-1 record 2nd Place Reg Season/ League Semifinalists

Alejandro Benitez

Ricardo Kury

GIRLS 7/8 XC

 

Mariana Miranda

Leila Oller

GIRLS VAR XC

 

Jenny Badillo

Valeria Hidalgo

BOYS 7/8 XC

 

Gabriel Figueroa

Thomas Crikelair

BOYS VAR XC

Raj Patel 11th place

Roberto Agresar

Raj Patel

VARSITY GOLF

 

Max McKnight